Mundial

Gdzie i kiedy odbędzie się Mundial w 2022 roku?

Gdzie i kiedy odbędzie się Mundial w 2022 roku?

Gdzie i kiedy odbędzie się Mundial w 2022 roku?

Zarówno miejsce, jak i termin, w jakim odbędzie się Mundial w 2022 roku, są bardzo nietypowe, a zarazem nowe dla tej imprezy. Po raz pierwszy bowiem Mundial zostanie zorganizowany na Bliskim Wschodzie. Będą to również pierwsze Mistrzostwa Świata, które odbędą się w kraju islamskim. XXII edycja tej imprezy jest także wyjątkowa ze względu na termin, w jakim się odbędzie. Zostanie ona bowiem zorganizowana po raz pierwszy jesienią. Uroczyste otwarcie Mundialu nastąpi dokładnie 21 listopada 2022 roku, natomiast jego finał jest zaplanowany na 18 grudnia 2022 roku. Wyznaczenie tego nietypowego terminu było spowodowane tym, że latem w Katarze występują bardzo wysokie temperatury, osiągające nawet poziom 50 stopniu Celsjusza. Takie warunki mogłyby zagrozić bezpieczeństwu kibiców, którzy musieliby przemieszczać się po całym kraju, dlatego zdecydowano się podjąć taką decyzję. Impreza odbędzie się w 5 miastach w Katarze, a poszczególne mecze będą rozgrywane w sumie na 8 stadionach. Wybranie Kataru jako gospodarza turnieju odbyło się w 2010 roku. Poza owym państwem swoje kandydatury do zorganizowania imprezy złożyły również takie kraje jak: Japonia, Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Australia. Swoje podejrzenia na temat uczciwego przyznania praw do zorganizowania Mundialu Katarowi przez FIFA, wyrazili dziennikarze z francuskiego „France Football”, którzy dotarli do informacji, wedle których szejkowie z „Kataru” obiecali włożyć ogromne pieniądze w klub piłkarski PSG w zamian za przyznanie organizacji.

W jakich miastach i na jakich stadionach zostanie zorganizowany mundial 2022?

Poniżej znajduje się lista miast i stadionów, na jakich zostanie zorganizowany Mundial w 2022 roku:

  • Al Bayt Stadium – stadion zlokalizowany jest w mieście Al-Chaur i może pomieścić 60 tys. kibiców. Potwierdzone zostało, że zostanie na nim rozegrany mecz otwarcia, półfinał, ćwierćfinał oraz 1/8 finału. Pierwszy mecz na tym stadionie odbędzie się 21 listopada, natomiast ostatni 14 grudnia.
  • Lusail Stadium – stadion znajduje się w mieście Lusajl i ma pojemność na poziomie 80 tys. Potwierdzone zostało, że zostanie na nim rozegrany finał mundialu, półfinał, ćwierćfinał i 1/8 finału.
  • Ras Abu Aboud Stadium – stadion mieści się w Doha i ma pojemność na poziomie 40 tys. Na razie potwierdzone zostało, że ma się tam odbyć 1/8 finału.
  • Al Thumama Stadium – stadion zlokalizowany jest w mieście Doha i może pomieścić 40 tys. kibiców. Potwierdzone zostało, że zostanie tam rozegrany ćwierćfinał i 1/8 finału.
  • Education City Stadium – stadion znajduje się w Ar-Rajjan i może pomieścić 45 350 osób. Mają zostać na nim rozegrane m.in.: 1/8 finału i ćwierćfinał.
  • Ahmed bin Ali Stadium – stadion mieści się w Ar-Rajjan i może pomieścić 44 740 kibiców. Potwierdzone zostało, że zostanie na nim rozegrana 1/8 finału.
  • Khalifa International Stadium – stadion jest zlokalizowany w Ar-Rajjan i ma pojemność na poziomie 40 tys. Mają zostać na nim rozegrane: 1/8 finału oraz mecz o 3 miejsce.
  • Al Janoub Stadium – stadion znajduje się w Al-Wakra i ma pojemność na poziomie 40 tys. Potwierdzone zostało, że zostanie na nim rozegrana m.in.: 1/8 finału. 

Udostępnij

O autorze