Mundial

Historia futbolu: jak powstał najpopularniejszy sport na świecie

Historia futbolu: jak powstał najpopularniejszy sport na świecie

Wprowadzenie: Czym jest piłka nożna?

Piłka nożna to sport zespołowy rozgrywany na boisku z dwiema przeciwnymi drużynami za pomocą piłki. Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sportów świata obok siatkówki czy koszykówki.

Celem w piłce nożnej jest zdobycie bramki poprzez kontrolowanie piłki i skierowanie jej do bramki drużyny przeciwnej. Piłka nożna jest ważną częścią międzynarodowych i olimpijskich zawodów sportowych i ma swój własny organ zarządzający, FIFA.

Istnieje wiele odmian piłki nożnej, takich jak piłka halowa, futsal i piłka plażowa.

Kiedy zaczęto grać w piłkę nożną ?

Najwcześniejsza wzmianka o grze pochodzi od rzymskiego historyka Gajusza Juliusza Cezara, który pisał o grze rozgrywanej przez dwie drużyny w starożytnym Rzymie.

Angielskie słowo „piłka nożna” jest oparte na starym francuskim słowie „foofle”, które oznacz „kopać stopą”. Obecne przepisy gry w piłkę nożną powstały w 1863 roku, kiedy to w Anglii powstała organizacja, którą nazwano Association Football.

Rola Anglików w narodzinach i ewolucji nowoczesnej piłki nożnej

Pierwsza znana w tym czasie wzmianka o piłce nożnej pochodzi od Williama Fitz Stephena w 1172 roku, który napisał: „Gra, podczas której spotkali się dla wspólnej rozrywki, nazywana jest przez niektórych meczem piłki nożnej”.

W 1215 r. król Anglii Henryk III uchwalił prawo, które mówiło: „Nikt nie może grać w gry w piłkę, ani w piłkę nożną, ani w hokeja”. To prawo było sposobem, w jaki król Henryk III próbował kontrolować swoich poddanych i zmusić ich do uprawiania łucznictwa.

W 1848 roku Związek Piłki Nożnej opublikował zasady nowoczesnej gry w piłkę nożną. W 1863 zrewidowano te zasady na Uniwersytecie w Cambridge i rozpowszechnione na uniwersytetach w Anglii. FA stworzyło również listę słów wymyślonych przez Anglików dla terminów piłkarskich.

Wniosek: dokąd zmierza piłka nożna i skąd się wzięła?

Piłka nożna przeszła długą drogę od jej początków. Mistrzostwa Świata to najbardziej kultowe wydarzenie w piłce nożnej. Piłka nożna osiągnęła wielkie wyżyny dzięki zaangażowaniu graczy, trenerów i fanów. Trudno jest przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie dalej, ale jeśli trend się utrzyma, będzie tylko rósł i umacniał się.

Udostępnij

O autorze