Mundial

Mundial w Katarze- nowe procedury eliminacji

Mundial w Katarze- nowe procedury eliminacji

Nie da się ukryć, że na wszystkie dotychczasowe mundiale, procedura eliminacyjna wyglądała tak samo. W strefie europejskiej, panowały nie zmienne od lat zasady. Jak wyglądało to w praktyce?. Na mundial awansowało zwykle dziewięć drużyn, które wygrały swoje grupy eliminacyjne. O pozostałe miejsca, reprezentacje musiały walczyć w meczach barażowych. Jednak UEFA zdecydowała się na rewolucję. Jak zadem wygląda nowa procedura na mundial w Katarze 2022?.

Na czym polega nowa procedura eliminacji?

Otóż na mundialu w Katarze, dalej zagra trzynaście najlepszych drużyn Starego Kontynentu, jedna UEFA postanowiła namieszać w regułach kwalifikacji. Zespoły zostaną rozdzielone do dziesięciu grup eliminacyjnych. W pięciu grupach znajdzie się po sześć zespołów, a w pozostałych pięciu, będzie rywalizować ze sobą pięć innych drużyn. To zwycięzcy tych bezpośrednich eliminacji, uzyskają awans na wymarzony mundial w Katarze. Dalej jednak pozostają do rozlosowania trzy miejsca. Walczyć o nie będą zespoły z drugiego miejsca, z każdej z tych grup, o ile awansują do drugiej rundy eliminacji. Dodatkowo, dołączą do nich dwa najlepsze zespoły z Ligi Narodów UEFA. Przypomnijmy, że UEFA po ostatnim mundialu, zdecydowała się na utworzenie Ligi Narodów. Miała ona duże znaczenie już podczas starania się o kwalifikacje na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Jednak chwilę później na posiedzeniu w Nyonie, okazało się, że będzie miała też ogromny wpływ na skład mundialu w Katarze 2020. Tak więc, para najlepszych zespołów Ligi Narodów UEFA stworzy nam dwunastkę reprezentacji, walczących o pozostałe trzy miejsca na Mundialu. Na tym jednak nie koniec. By udało się awansować na tej ścieżce, dany zespół musi w play-offach- półfinał, wygrać co najmniej dwa mecze, a następnie finał pomiędzy grupami. On zostanie wówczas wyłoniony drogą losowania.

Kiedy zostaną rozegrane mecze?

Mecze decydujące o tym, która z drużyn zdobędzie bilet na katarski mundial, zostaną rozegrane odpowiednio 24 i 25 marca 2022 roku. Będą to mecze półfinałowe. Na finał, który wyłoniony zostanie drogą losowania, będziemy musieli poczekać aż do 30 i 31 marca. Cały proces eliminacyjny, rozpocznie się natomiast już 25 marca ale 2021 roku. Faza grupowa ma zakończyć się w listopadzie, a dokładniej 16 listopada. Jeśli chodzi o Ligę Narodów, losowanie ma odbyć się 3 marca 2021 roku w holenderskiej stolicy- Amsterdamie.

Reprezentacja Polski na mundialu w Katarze

Okazuje się, że zmiany te są korzystne dla reprezentacji Polski, która miałaby po prostu łatwiej. Do tej pory na każdym mundialu, Europa zagwarantowane miała 13 miejsc. Dzięki formule rozszerzającej mundial w Katarze, dostanie dodatkowe trzy bilety. Oznaczałoby to, że Polska ma całkiem realne szanse, by stać się posiadaczem jednego z takich biletów. Warto dodać, że narodowa kadra, w grupie Ligi Narodów, w dywizji A, zmierzy się z: Holandią, Włochami, a także Bośnią i Harcegowiną. Dopiero po zakończeniu Ligi Narodów, UEFA przedstawi oficjalny ranking, decydujący odnośnie tego, kto zagwarantuje sobie miejsce na mundialu Katar 2022.

 

Udostępnij

O autorze