Mundial

Osman Chávez uważa, że z Chin będzie mu bliżej do Brazylii

Osman Chávez uważa, że z Chin będzie mu bliżej do Brazylii

Początek kariery

Osman Chavez urodził się 29 lipca 1984 roku w Santa Fe w Hondurasie. Już jako dziecko musiał pracować. Swoją przygodę z piłką rozpoczął od założenia barw Platense Futbol Club, honduraskiego klubu piłkarskiego z Puerto Cortez na pozycji obrońcy. Debiut zdecydowanie należy uznać za udany, biorąc pod uwagę, że Platense brali udział w rozgrywkach Liga Nacional de Futbol de Honduras, jest to najwyższy poziom rozgrywek piłkarskich w Hondurasie. O silnej pozycji Chaveza w drużynie świadczył fakt, że grał w niej od 2004 do aż 2010 roku z roczną przerwą, kiedy to został wypożyczony do Futbol Club Motagua, również z najwyższej honduraskiej ligi. Nie można nie wspomnieć, że już po czterech latach od startu swojej kariery Osman Chavez został powołany do składu reprezentacji Hondurasu, gdzie od początku był podstawowym zawodnikiem.

W kraju nad Wisłą

W 2010 roku na piłkarza zwrócili uwagę działacze Wisły Kraków. 8 sierpnia klub Białej Gwiazdy podpisał z piłkarzem roczny kontrakt, który po udanym sezonie został przedłużony na kolejne pięć lat.

Chociaż początki w Wiśle nie były udane, z meczu na mecz Chavez zdawał się nabierać tempa. Bardzo szybko wśród komentatorów piłkarskich zyskał opinię numeru ,,1” wśród obrońców Białej Gwiazdy. Trzeba uczciwie przyznać, że w pełni na taką opinię zasłużył.

Chiński epizod

W 2014 roku o naszego obrońcę upomniał się Qingdao Jonoon FC, chiński klub piłkarski grający obecnie w Chinese Super League. W tym samym roku o Chavez ponownie został powołany do reprezentacji Hondurasu w związku z rozpoczynającymi się mistrzostwami świata w Brazylii.

Mundial 2014

Prawdopodobnie do historii piłkarstwa przejdzie jego postawa w pamiętnym meczu z Francją, w którym zagrał drugą połowę. Na boisko wszedł przy stanie 1-0 zmieniając kontuzjowanego Víctora Bernárdeza. Od początku miał niezwykle trudne zadanie, ponieważ jego drużyna całą drugą połowę grała w dziesiątkę. Mimo wspaniałej postawy naszego Wiślaka spotkanie zakończyło się zwycięstwem zespołu francuskiego 3-0. Nie jest to zły wynik, zważywszy rangę przeciwnika, grę w osłabieniu oraz fakt, że do tamtego okresu Honduras nigdy nie odniósł zwycięstwa na żadnej mundialowej imprezie.

Polska drużyna

Miłą ciekawostką tamtych mistrzostw było nazwanie reprezentacji Hondurasu najbardziej polską drużyną! W jej składzie grali bowiem Carlos Costly, zawodnik GKS Bełchatów, Osman Chavez oraz Oscar Boniek Garcia, który drugie imię otrzymał na cześć obecnego prezesa PZPN-u.

Po zakończeniu kontraktu Osman Chavez powrócił do Platense FC, w roku 2017 został wybrany do Kongresu Narodowego Hondurasu, będącego odpowiednikiem Sejmu RP.

Udostępnij

O autorze